Thomas Ravellis starka ord om Håkan Mild går rakt in i hjärtat

Håkan Mild har varit hårt utsatt i IFK Göteborg.
Nu kommer ett vackert stöd från vännen Thomas Ravelli.
– Håkan borde få en medalj för det han har gjort med IFK Göteborg, säger Ravelli till Sportbibeln.

Under onsdagen kom beskedet att Håkan Mild lämnar sitt uppdrag som klubbdirektör hos IFK Göteborg. Klubbikonen och VM 94-hjälten har haft tjänsten i fem år och har varit en väldigt tuff tid.

Milds tuffa tid

”Blåvitt” har kämpat med stora ekonomiska bekymmer och varit nära på att åka ur Allsvenskan efter flera års svaga resultat. Mild har varit extremt hårt utsatt och fått både stor kritik, höjda röster om avgångskrav samt hot som har lett till polisbevakning.

LÄS MER: Jättekritiken mot Zlatan Ibrahimovic efter beteendet mot 11-åring

Nu väljer han att lämna klubben när vinden har vänt och IFK slåss om topplaceringar igen. Nära vännen och tidigare lagkamraten Thomas Ravelli lider verkligen med Håkan Mild och berättar om sina tankar kring hela den infekterade situationen.
– Jag är inte alls involverad i Blåvitt längre, men om man har spelat i klubben och haft dom framgångarna med IFK, så har man lidit i många år när det inte alls fungerat. Men nu har det ju blivit bra – helt från ingenstans. Man gläds verkligen med framgångarna, det är en rejäl uppryckning, säger Ravelli i en intervju med Sportbibeln.
– Jag har haft sms-kontakt med Håkan, men inte på daglig basis. Jag har skickat mess när det varit jobbigt för honom och jag drog iväg ett meddelande när jag fick reda på att han skulle sluta. Det här är så typiskt Håkan, han gav aldrig upp som fotbollsspelare och kämpade alltid för laget. Han var en riktig lagspelare och det där lyser igenom som klubbdirektör. En normal människa hade ju kastat in handduken långt tidigare med så höga krav på att lyckas och sedan legat i botten så många gånger. Men nu har de utvecklat laget till att bli väldigt bra.

Ravellis stöd

Målvaktslegendaren Thomas Ravelli gjorde hela 191 allsvenska matcher och vann sex SM-guld med IFK Göteborg under klubbens storhetstid på 80- och 90-talet. Tillsammans med IFK-kompisen Håkan Mild bärgade de även VM-brons med Sverige den där oförglömliga bragdsommaren 1994.
– Håkans insats för IFK Göteborg kan man inte sätta betyg på ens, att klara av att under så många år jobba med en sådan press. Det är så starkt, han borde få medalj! Tänk att telefonen ringer jämnt, han ska alltid svara på frågor, han ska vara lugn och inte brusa upp sig utan utveckla sig verbalt och på ett vettigt sätt. Jag är mer imponerad av hans jobb som ledare än som fotbollsspelare faktiskt, säger målvaktsikonen i intervjun.

LÄS MER: Thomas Ravelli säger det som alla behöver höra om Robin Olsen

Kritiken från supporterled har varit enorm mot Mild under en längre tid och nu erkänner Ravelli vad han tycker om IFK-fansens agerande mot klubbdirektören.
– Det finns både för- och nackdelar med supporterverksamheten. På min tid var det ju inte såna här engagerade supportrar, det var ett tiotal som var väldigt intresserade men det tog sig aldrig det här uttrycket. Man blev ju aldrig hotad som det är nu. Och det fanns heller inte det här med sociala medier som blir så jobbigt som offentlig människa, oavsett om man är politiker, ledare eller spelare så har man ögonen på sig hela tiden. Och det finns ju rötägg överallt, säger Thomas till Sportbibeln.
– Det finns väl människor som kanske menar gott men som utrycker sig på fel sätt och skadar klubben samt supporterverksamheten. Men de uttrycken ska ju inte gå så långt, det ska aldrig bli hot. Man gör ju bara sitt bästa och ibland händer det att man tar fel beslut, men man gör inte saker medvetet för att skada andra och skada klubben. Det är lätt att säga elaka saker när man sitter på en stol och kollar på en match, den där känslan kan lätt gå till överdrift och man kan säga och göra saker som man inte menar i stridens hetta. Men det får ju inte gå längre än så. Jag hade aldrig orkat stå i den här stormen i så många år som Håkan gjort, med allt som har varit. De har ju jobbat i motvind så länge och nu är man på gång, med fullsatta läktare och det går bra.

Thomas Ravelli hade hoppats att Håkan Mild skulle fortsätta sin roll nu när han lyckats få till vändningen och äntligen kan blicka framåt med gott mod.
– Jag skrev det till honom att nu när vinden har vänt så är det dumt att lämna över. Men å andra sidan slutar han med flaggan i topp och han lyckades vända på skutan. Det är ju Håkan i ett nötskal, han kämpar så länge och lämnar sedan över på ett bra sätt. Men jag tycker att han kunde ha fortsatt lite till, säger 66-åringen.

Hur tycker du att Håkan Mild har blivit behandlad? Dela artikeln och säg din åsikt!

LÄS MER: Olof Lundhs brutalt ärliga ord om Jon Dahl Tomasson efter bråket