Nya jättebudet på Alexander Isak – redan överens om kontraktet

Alexander Isak vill lämna Newcastle, det har ingen missat.
Men vilket lag ska egentligen köpa svenske skyttekungen.
Nu är ett nytt jättebud på väg till Newcastle, enligt transferexperten Nicolo Schira.

Det har varit en hel del snack om Alexander Isak den här sommaren. Svensken har agerat kontroversiellt och fått en hel del kritik för sitt sätt att tvinga fram en övergång.

Isak vägrar spela

Newcastle United har varit tydliga med att man kräver 150 miljoner pund, runt två miljarder svenska kronor, och vill inte sälja för ett lägre belopp. Premier League-rivalen och regerande ligamästaren Liverpool vill gärna värva Isak men har redan fått ett bud på 1,4 miljarder kronor nobbat.

LÄS MER: Den stora anledningen till att Alexander Isak vill lämna Newcastle

Sedan dess har Alexander Isak meddelat att han inte vill spela en till match för Newcastle. Medan klubben har tagit beslutet att han inte får träna med resten av laget samt överväger att bötfälla Isak om han vägrar att spela matcher.

Nya jättebudet

Sprickan mellan spelaren och klubben är total och det mesta talar för att en övergång är det enda rimliga vid det här läget. Nu kommer nya uppgifter om att Liverpool förbereder ett högre bud.

LÄS MER: Newcastle-tränaren Eddie Howes ärliga ord om Alexander Isak

Transferexperten Nicolo Schira rapporterar att Liverpools plan är att skicka ett officiellt bud till Newcastle inom kort, men inga exakta summor nämns. Enligt uppgifterna är Alexander Isak redan överens med Liverpool om de personliga villkoren i kontraktet.

Nya säsongen av Premier League drar igång de närmaste dagarna men Isak kommer inte att spela Newcastles första match mot Aston Villa. Det återstår att se hur den här transferhärvan slutar.

Vill du se Alexander Isak spela för Liverpool? Dela artikeln och säg din åsikt!