Svenska landslaget är rejält kritiserat just nu.
En gammal landslagshjälte ger sig in i diskussionen.
– Det gör ont att se blågult, säger Magnus Hedman i en intervju med Sportbibeln.
Svenska herrlandslaget är mer kritiserat på länge. Efter den mardrömslika inledningen på VM-kvalet har det väckts en enorm kritik och förbundskaptenen Jon Dahl Tomasson har redan fått sparken.
Hedmans kritik
På fyra matcher har Blågult bara mäktat med ett kryss mot Slovenien men åkt på två raka förluster mot lilla Kosovo och förlorat mot Schweiz på hemmaplan. Många svenskar har vädrat sina starka åsikter och nu ger sig en landslagshjälte från förr in i debatten.
LÄS MER: Magnus Hedmans hårda ord om Jon Dahl Tomasson i landslaget
Magnus Hedman vaktade landslagsmålet i 58 landskamper under åren 1997 till 2004. Han representerade Sverige i två VM-slutspel och två EM-slutspel, vann Guldbollen år 2000 samt SM-guld och dubbla cupguld med AIK under sin framgångsrika karriär.
Hedman gillar inte vad han ser i dagens landslag och ger nu sin stenhårda dom.
– Det gör ju ont att se, det gör det. Det lyser av osäkerhet, tycker jag. Det finns en oförmåga att förändra situationer under matcher, men sånt kan ju ta tid i ett landslag när man inte träffas lika ofta. Men nä, det är inte vad vi är vana vid med ett svenskt landslag, säger Magnus till Sportbibeln.
– Nä, det är verkligen tufft.
”Gillar han mest”
Magnus Hedman, som tidigare varit TV4-expert, får utveckla sina tankar vidare.
– Oavsett vilka spelare vi har i Sverige så måste man tänka på vad framgången för vårt landslag har varit genom åren. Vad har vi gjort tidigare som vi lyckats så bra med? Där har det varit laget och en grundtrygghet i försvaret. Men har du inte den tryggheten att vila mot så blir det osäkerhet framåt. Jag tycker att man ser det rätt så tydligt, säger han i intervjun.
– Sedan är frågan om det här är rätt sätt att vi ska spela på, för efter fyra matcher så tycker jag inte det. Vi borde spela fyrback och med lite mer stabilitet bakåt, det som spelarna är vana vid och uppväxta med i ungdomen. Just nu har vi ingen trygghet, inget att luta sig emot bakåt. För det går inte att spela offensivt utan en bra defensiv. När saker inte funkar så går man alltid tillbaka till fotbollens ABC. Och det är ett stabilt försvarsspel och att göra enkla saker på planen. Där har vi har en lång resa framför oss.
LÄS MER: Olof Lundhs ärliga ord om Graham Potter som ny förbundskapten
Vem gillar du mest i svenska landslaget just nu?
– Jag tycker det är (Alexander) Isak. Man får en känsla så fort han får bollen, att vad ska han göra nu. Jag håller han högst av alla.
Vad tycker du om svenska landslaget just nu? Dela artikeln och säg din åsikt!
GUIDE: Allt du behöver veta om VM-kvalet i fotboll: Schema och tv-tider