
Sverige mot England i EM.
Det ger inte direkt varma minnen till Magdalena Eriksson.
– En stor skam, säger hon.
Sverige har fått en flygande start på årets EM och efter tre raka vinster, mot Danmark, Polen och Tyskland, så var gruppsegern säkrad. Men nu börjar det riktiga allvaret för Blågult, i form av en minst sagt bekant motståndare i kvartsfinalen.
Där ställs nämligen Sverige mot England, och det är inte första gången i EM-slutspels-sammanhang. Senaste EM så möttes länderna i semifinalen, och då blev det en katastrofal förlust för Sverige. Värdnationen England fullständigt körde över Sverige på hemmaplan och tog sig vidare till final efter en 4-0-vinst mot Sverige.
Magdalena Eriksson om skammen
Och än i dag är det en match som Magdalena Eriksson har svårt att få bort från näthinnan.
– Man har några matcher under sin karriär som man verkligen kommer ihåg och som aldrig riktigt kommer att försvinna ur minnet. Det är en sån typ av match som vi har lärt oss otroligt mycket av. Det är inte acceptabelt att falla ihop på det sättet och vi kommer göra allt vi kan för att det inte upprepas, säger hon, enligt Aftonbladet.
GUIDE: Fotbolls-EM damer 2025: Spelschema, tv-tider och resultat
Men det var inte enbart ett haveri i den matchen. Sverige pressade stundtals England innan motståndarna tog ledningen, och därefter rasade man ihop. Nu försöker Magdalena Eriksson ta med sig de bra stunderna från matchen, men hon medger att det är mycket negativitet kring den matchen som hon fortfarande bär på.
– Jag kommer ihåg att det var en stor skam och jag skämdes jättemycket efter matchen. Jag tycker inte att det var värdigt. Vi vill representera Sverige och vi vill göra det med rättvisa. Det var skam som var den största känslan och lite sorg också över att man var ute ur turneringen, säger hon.
Samtidigt lovar mittbacken att använda de negativa tankarna till något gott när Sverige och England nu möts på torsdagen.
– Det är sånt som jag har valt att se som drivkraft. Jag gillar att komma ihåg sämre prestationer för det ger mig drivkraft i att de inte ska få upprepas.
LÄS MER: Vackra hyllningen till Peter Gerhardsson under fotbolls-EM