
Alexander Isak har inte tränat kollektivt på hela sommaren.
Men han är med i den svenska VM-kvaltruppen.
Nu har även uppgifter om den svenska startelvan kommit.
Sverige inleder resan mot ett eventuellt VM i Kanada, USA och Mexiko på fredagskvällen, då en viktig match mot Slovenien väntar på bortaplan. Och förutsättningarna för Sverige hade definitivt kunnat vara bättre.
Sverige har Dejan Kulusevski på skadelistan, och dessutom saknas den ordinarie kaptenen Victor Nilsson Lindelöf helt från truppen då han varit klubblös hela sommaren. Lagets största stjärna, Alexander Isak, har under sommaren träningsvägrat i Newcastle för att få till en flytt till Liverpool, i en affär som blev klar i måndags, på transferfönstrets sista dag.
Beskedet om Alexander Isak
Trots att Alexander Isak knappt varit i kollektiv träning sedan förra säsongen tog slut så fanns stjärnan med i VM-kvaltruppen till de viktiga matcherna mot Slovenien och Kosovo – men någon plats i startelvan ser det trots allt inte ut att bli. Aftonbladet har nu kommit med uppgifter om hur Jon Dahl Tomasson formerar laget på fredagskvällen, och då förpassas Isak, Premier Leagues dyraste spelare någonsin, till bänken.
LÄS MER: Olof Lundhs kritik mot svenska landslaget om Alexander Isak
I stället är det Viktor Gyökeres och Anthony Elanga som startar som anfallare för Sverige, med Brightons Yasin Ayari som ”tia” på mittfältet bakom. Dessutom så får Anton Saletros och Hugo Larsson fortsatt förtroende på centralt mittfält. I mål kommer Robin Olsen att spela, som under sommaren gått till Malmö FF i Allsvenskan.
Hela startelvan, enligt Aftonbladet:
Robin Olsen – Hjalmar Ekdal, Isak Hien, Gabriel Gudmundsson – Alexander Bernhardsson, Anton Salétros, Hugo Larsson, Daniel Svensson – Yasin Ayari, Anthony Elanga, Viktor Gyökeres.
GUIDE: Allt du behöver veta om fotbolls-VM 2026: Spelschema och tv-tider