Hasse Backes uppmaning till Graham Potter om Sveriges framtid

Graham Potter och hans svenska landslag ska spela VM i sommar.
Nu får han en uppmaning av Hasse Backe att redan börja tänka på framtiden.
Framför allt är det en stark backlinje som måste byggas.
– Det vet vi hur väldigt avgörande det kan vara, säger Backe till Sportbibeln.

Han har bara varit förbundskapten i ett par månader och styrt herrlandslaget i fyra matcher. Ändå har Graham Potter, 50, redan lyckats ta Sverige till sommarens fotbolls-VM i Nordamerika. Det är en bedrift som få andra tränare kunnat mäkta med.

Potter skrev nyligen på en förlängning till 2030. Han har med andra ord lång tid på sig att verkligen sätta sin prägel på det här landslaget. Den före detta tränaren och tv-experten Hasse Backe, 74, tycker att engelsmannen borde börja planera för framtiden redan nu.

LÄS MER: Fotbollsvärlden hånar landslaget efter playoff-succén mot Polen

Backes råd till Potter

När Sportbibeln pratar med Backe säger han att Sverige har många yngre spelare som är skickliga på individnivå. Nu handlar det om att få allihopa att spela som ett lag.
– Alltså det är ju ändå så att vi har ett ganska stort antal yngre spelare som är ute i Europa och spelar. Nu är det väl som så att en stor del av dem har skapligt med speltid också. Så det är klart det finns utveckling. Det är ett framtidslag, säger han.

Han uppmanar Graham Potter att börja tänka på hur han vill formera sin backlinje framöver. Det är ett problemområde som Backe har identifierat.
– Problemet är väl egentligen att hitta försvarsspelare och det vet vi hur väldigt avgörande det kan vara. Där är det svårt. Jag hittar inte någonting underifrån där man bara säger att ”där har vi någonting att plocka in för framtiden för att bygga en stark backlinje”. Det är ett problem, säger han.

LÄS MER: Stor ilska i Polen i natt efter svenska vinsten i playoff-matchen
GUIDE: Allt du behöver veta om fotbolls-VM 2026: Spelschema och tv-tider

Stort lycka till i VM, Graham & Co! Vi svenskar ser alla fram emot ett nytt världsmästerskap, det var ju ändå åtta år sedan sist.