Dejan Kulusevskis känslostarka ord – efter mäktiga comebacken

Dejan Kulusevski var tillbaka för Tottenham för första gången på 526 dagar.
Efter segern i Premier League talade han ut om den mardrömslika skadeperioden.
– Jag tror ingen har förstått hur speciellt det har varit, säger han till Sportbladet.

Hans knä har hållit honom borta från spel i 526 dagar. Det har krävts två operationer och en lång rehabilitering. Han har missat ett VM med Sverige. Men nu är Dejan Kulusevski, 26, äntligen tillbaka på fotbollsplanen! Han byttes in i den 87:e minuten för Tottenham i Premier League-segern (3-1) mot Coventry.

LÄS MER: Så går Sverige till fotbolls-EM 2028: kvalet, gruppen och playoffet
LÄS MER: Fotbolls-EM 2028: Hela spelschemat, tv-tider och alla resultat

Orden efter återkomsten

För första gången sedan våren 2025 ingick Dejan Kulusevski i en matchtrupp för Spurs. Han fick stående ovationer när han sprang in på planen i slutskedet av måndagens möte.
– Kul bara, det känns naturligt att vara tillbaka. Jag visste att den dagen skulle komma. Så det var bara att ha tålamod. Kobe Bryant sa alltid att stormen kommer så småningom passera. Så det var det jag väntade på. Jag höll mig redo och sen när chansen kom så är jag redo att spela, säger han efteråt till Sportbladet.

Dejan Kulusevskis statistik i Tottenham:

SäsongMatcherMålAssist
2021/222058
2022/233728
2023/243983
2024/25501011
2025/26000
2026/27100
Totalt1472530

Stödet till Kulusevski

Han har fått otroligt mycket kärlek och support från sina nära och kära under den mardrömslika skadeperioden. Det har ryktats om att hans karriär var över, att skadan var för allvarlig. Men landslagskaptenen har tagit sig igenom helvetet.
– Stödet är allt såklart. Familjen är det viktigaste som finns. Men det är också mycket ensamt, mycket ensamt. Så man måste vara stark själv och det är inte alla som hör av sig hela tiden under en lång period. Så man måste ha sig själv och älska sig själv. Så i slutet av dagen så måste man också vara stark själv, säger han.

Totalt fick han tio minuters speltid i återkomsten. Han har en lång väg tillbaka – men nu är han på gång igen. Han har lärt sig mycket under de månader han varit borta.
– Det har varit som att gå i skolan. Det har varit helt fantastiskt och jag kommer ha mer tid att berätta det i framtiden om allting. Men det har varit väldigt speciellt. Jag tror ingen har förstått hur speciellt det har varit, säger han till kvällstidningen.

Sportbibeln strävar efter en trovärdig och mångsidig rapportering. Rapportera faktafel här. Här kan du läsa mer...