Alexander Isak får kritik efter Liverpools senaste match

Alexander Isak har spelat sin första försäsongsmatch med Liverpool.
Svenske anfallaren får en hel del kritik för sin insats.
Han är färdig. Inte ens i närheten av den spelare han var”, skriver en person.

Alexander Isaks, 26, debutsäsong i Liverpool gjorde tyvärr ingen glad. Anfallarens flytt från Newcastle drog ut på tiden och han missade därmed hela försäsongen. Han kom in sent i sitt nya lag och var inte alls i matchform.

Skador höll honom dessutom borta under större delen av säsongen. I slutändan blev det tre mål på 14 Premier League-matcher. Lyckligtvis var han tillräckligt frisk för att kunna spela VM för Sverige – där gjorde han ett mål och tre assist på fyra matcher.

LÄS MER: Tränarens ord om Alexander Isaks nya säsong i Liverpool

Hårda orden om Alexander Isak

Nu är Isak tillbaka i spel med Liverpool efter några veckors semester. Han är tillbaka i USA för att träna och spela matcher med sitt klubblag. Under söndagskvällen mötte de Leeds och Isak fick chansen från start. Det var bestämt sen innan att han bara skulle spela en halvlek. På 45 minuter lyckades han nudda bollen 18 gånger, men inte få iväg något avslut. Liverpool ledde matchen med 2-0 men förlorade med 2-4.

På sociala medier var det många som kommenterade Isaks insats. Tyvärr för hans del var det en hel del kritik.
Trots att det var en okej insats från Alexander Isak kunde han inte få iväg ett skott på mål ens. Kan det vara ett tidigt tecken på att vi är i trubbel?”, skriver en person på plattformen X.
Han kommer få det svårt med att sätta 20 mål i Premier League i år”, kommenterar en annan.
Han är färdig. Inte ens i närheten av den spelare han var. Alla skadorna har förstört honom”, skriver en tredje.

Jag blev inte imponerad av hans insats”, uttrycker någon.
Sluta försvara honom. Han spelade dåligt”, skriver en annan.

LÄS MER: Alexander Isak jagas av FC Barcelona direkt efter fotbolls-VM

Sportbibeln strävar efter en trovärdig och mångsidig rapportering. Rapportera faktafel här. Här kan du läsa mer...