Friidrotts-EM är över och vi kan konstatera att det blev fem svenska medaljer.
Att Armand Duplantis vann guld gjorde ingen förvånad – däremot var Andreas Almgrens överlägsna rekordseger i 10 000 m en otrolig glädjechock för många.
Han förtjänar att få Bragdguldet redan nu!
På förhand sa förbundskaptenen Kajsa Bergqvist att Sverige satsade på att ta minst sex medaljer i friidrotts-EM i Birmingham – det skulle i sådana fall bli en tangering av det moderna medaljrekordet från EM 2006 i Göteborg. Det började segt – men avslutades på ett riktigt fint sätt.
Det här är en kommentar. Åsikterna är skribentens egna.
Wictor Peterssons brons i kula var en glad överraskning. Sedan följde flera dagar av medaljtorka innan Vanessa Kamga också tog brons i diskus. Det var inte förrän på lördagkvällen som EM drog igång på allvar för svensk del. Då visade Andreas Almgren, 31, var skåpet skulle stå.
LÄS MER: Emmanouil Karalis ord till Armand Duplantis efter EM-finalen
Almgren borde få Bragdguldet
Andreas Almgren var helt otroligt överlägsen i 10 000 m-loppet och han sprang i princip själv de tre sista kilometrarna. Han visade hela Europa hur bra han är när allt stämmer. Han gick i mål 19 sekunder före tvåan, på tiden 27.23,44. Svensken slog därmed det 48 år gamla mästerskapsrekordet. Almgren förtjänar verkligen det efter flera år av hårt slit, skador och andra bakslag. Nu fick han ordentligt betalt för allt arbete och all tid han lagt ner på sin satsning.
Det borde vara givet att Andreas Almgren får Bragdguldet för sin historiska insats i friidrotts-EM. Ingen annan svensk idrottare har stått för en lika imponerande tävlingsprestation 2026. Visst hade vi några skidtjejer (Frida Karlsson, Ebba Andersson, Linn Svahn) som stod för otroliga insatser i vinter-OS i början av året – men de var inte riktigt på den här nivån. Almgrens EM-kväll i Birmingham kommer vi prata om i många, många år.
LÄS MER: Medaljligan: Hela ställningen från friidrotts-EM 2026
LÄS MER: Armand Duplantis tillägnade EM-guldet till sin mormor
Sportbibeln strävar efter en trovärdig och mångsidig rapportering. Rapportera faktafel här. Här kan du läsa mer...