Zlatan Ibrahimovic är Nordens största fotbollsspelare genom tiderna.
När den amerikanske experten Alexi Lalas hävdade att Erling Haaland är på god väg att passera svensken hettade det till i Fox VM-studio.
– Han måste göra mycket mer för att nå upp till ”the freak of nature”, säger Zlatan.
Erling Haaland, 25, och hans Norge kommer in med självförtroende och entusiasm till fotbolls-VM i Nordamerika. Så pass att landslaget ses som en skrällkandidat som kan gå långt i mästerskapet.
Den tidigare amerikanske landslagsmannen Alexi Lalas, 56, sticker ut hakan och säger i Fox VM-studio att Haaland till och med passerar Zlatan Ibrahimovic, 44, som den bättre av de två spelarna om norrmannen gör det bra i VM.
– Om han gör ett bra VM… Bom! Då går han rakt upp i toppen. Till och med över den här killen. Jag älskar dig, Z. Men jag väljer Haaland över dig om han gör ett bra VM, om man ser till legendarstatus, säger Lalas till Zlatan i studion.
LÄS MER: Tittarnas kritik mot TV4 efter första sändningen i fotbolls-VM 2026
Zlatans svar om Haaland
Många reagerade på att Lalas betedde sig aningen respektlöst mot Zlatan, dels för att han sa det rakt upp i hans ansikte. Dels för att Ibrahimovic hade en makalös och lång karriär i flera av de bästa klubbarna i världen. Haaland har bara gjort sex säsonger på toppnivå.
– Det är stora ord, säger Thierry Henry och skruvar lite på sig innan en smått irriterad Zlatan tar över:
– Jag är inte säker på det. Han måste göra mycket mer för att nå upp till ”the freak of nature” (en unik skapelse). Han gör mål. Han är en ”killer” i straffområdet. Men jag såg mig själv som en mer allround spelare. Jag gillar att spela med bollen, säger ”Ibra”.
– Tycker du att han är endimensionell?, frågar Lalas.
LÄS MER: Landslagsspelarnas ord om Zlatan Ibrahimovic som tv-expert
Zlatan visar sin storhet
Zlatan Ibrahimovic har vid den här tidpunkten eldat igång sig ordentligt och kommer sedan på en ”comeback” som är så klassisk Zlatan. Orden är på något sätt ett bevis på vem som fortfarande är störst av de två, och så kommer det eventuellt att förbli.
– Ja. Han är vass i straffområdet och det räcker så. Han är intelligent, han gör det som krävs och han spelar inte över sin förmåga, han lägger inte onödig kraft på det. Jag såg en intervju med honom där han sa: ”Min dröm är att röra bollen två gånger och göra två mål”. Jag skulle säga lite annorlunda. ”Min dröm är att röra bollen två gånger och göra tre mål”, säger Zlatan.
LÄS MER: Hela skytteligan i fotbolls-VM 2026 – här är alla målgörare
GUIDE: Allt du behöver veta om fotbolls-VM 2026: Spelschema och tv-tider
Sportbibeln strävar efter en trovärdig och mångsidig rapportering. Rapportera faktafel här. Här kan du läsa mer...