Sebastian Samuelsson gillar att munhuggas med de norska skidskyttarna.
Men när de inte tävlar mot varandra är de goda vänner.
– Vi har det väldigt trevligt däremellan så att den relationen tycker jag är härlig, säger han till Sportbibeln.
Sebastian Samuelsson, 29, är en av Sveriges och hela världens bästa skidskyttar. Han har tagit ett OS-guld, ett OS-silver, ett OS-brons, två VM-guld och flera andra medaljer under karriären. Ofta har han ställts emot vassa rivaler från Norge i kampen om mästerskapsmedaljerna.
När Sportbibeln frågar skidskytten vilka som är sportens trevligaste respektive otrevligaste utövare så är han först reserverad och vill helst inte svara på frågan.
– Oj, nu måste man ju tänka jättemycket här! Men jag tror att jag passar lite.
LÄS MER: Sebastian Samuelsson tvekar inför en framtid som tv-expert
Samuelsson gillar norrmännen
Till slut erkänner han att han gillar sina norska konkurrenter.
– Jag tycker att vi har väldigt god relation allihopa. Jag munhuggs en hel del med mina norska konkurrenter och det tycker jag är väldigt kul. Men vi har det väldigt trevligt däremellan så att den relationen tycker jag är härlig. Jag stannar nog där tror jag, säger han.
Samuelsson var inte helt nöjd med sin säsong, men fick åtminstone med sig ett stafettbrons från vinter-OS i Italien.
– OS var några väldigt bra prestationer, men ingen individuell medalj. Jag är såklart besviken med det. Avslutningen på säsongen var inte det bästa jag har gjort, säger han.
LÄS MER: Sebastian Samuelssons nya familjebeslut som påverkar säsongen
Sportbibeln strävar efter en trovärdig och mångsidig rapportering. Rapportera faktafel här. Här kan du läsa mer...