Marc Kennedys fingerfusk var en av OS största snackisar.
Nu går TV4:s sportreporter Fredrik Wesmes ut och säger att curlingen inte längre borde få vara en OS-gren – på grund av Kanadas fulspel
– I vilken sport skulle man acceptera såna här regelbrott?, frågar han i Nyhetsmorgon.
Svenska Lag Edin fick stryk av Kanada i curlingens grundserie i vinter-OS, men det var inte förlusten i sig som var den stora grejen. Mitt under matchen anklagade Oskar Eriksson sin motståndare Marc Kennedy för fusk.
Den kanadensiska spelaren blev beskylld för att peta till graniten med pekfingret efter att han släppt stenen och att han satt det i system. Han blev aggressiv och gick i försvar direkt när han ertappades.
– Fuck off, Oskar, sa han.
LÄS MER: Rivalen säger det alla måste förstå efter Kanadas OS-guld
TV4-profilens utspel om OS-curlingen
Under måndagen, alltså dagen efter OS avslutats, gästade TV4:s sportreporter Fredrik Wesmes Nyhetsmorgon, med uppdraget att summera mästerskapet och prata om alla medaljer som Sverige tog. När programledarduon Johan Macéus och Rania Shemoun Olsson styrde in samtalet på curling och det omtalade bråket mellan Sverige och Kanada väcktes någonting i Wesmes.
– Curling har aldrig varit större. Det är väl positivt för sporten. Jag vet inte vad jag ska säga. Man får aldrig röra stenen. De gjorde det gång på gång. Kanada svarade genom att bli förbannade, ljuga, svära, komma med konspirationsteorier som någon högerextrem amerikan, säger han ilsket i programmet och fortsätter:
– Det är väl någon slags vana enligt dem. Och det gör man inte med mening.
TV4: Är det fusk eller inte?
– Det är klart det är fusk. Ja, herregud – och sen domarna som knappt gör någonting, säger han.
LÄS MER: Alla svenska medaljer under vinter-OS 2026 i Milano och Cortina
LÄS MER: Hela medaljligan för vinter-OS 2026 – så går det för Sverige
Han avslutar sin harang om curlingen genom att säga någonting riktigt kontroversiellt. Han vill inte se sporten i OS-sammanhang i framtiden om det inte sker en stor förändring.
– Ett tag kände jag att: De borde kicka ut curlingen ur OS på något vis om de ska bete sig så här dåligt. Jag förstår inte hur det kan fortsätta på något vis. I vilken sport skulle man acceptera såna här regelbrott? Skulle det hända i fotboll? ”Oj, jag fick bollen på handen i straffområdet. Det var inte meningen domaren”. Vi släpper det, säger Fredrik Wesmes.
Så fantastiskt att Sverige lyckades vinna två OS-guld i curling! Stort grattis till alla fantastiska utövare – ni gjorde verkligen stor succé i Italien.