För fyra år sedan vann Sandra Näslund OS-guld i skicross i Peking.
I år blev 29-åringen trea i finalen.
– Hon har sagt att hon inte är nöjd med annat än guld, säger TV4:s expert Alexandra Edebo i sändningen.
Sandra Näslund från Kramfors, Ångermanland, har varit världens bästa skicross-åkare på damsidan i flera år. Hon har sedan tidigare ett OS-guld, fyra VM-guld och 44 världscupssegrar på sin meritlista.
När hon tog sig an detta vinter-OS i Milano/Cortina gjorde hon det på bästa tänkbara sätt. Hon var helt överlägsen i kvalet och sedan vann hon tre raka heat i åttondels-, kvarts- och semifinalen utan någon större konkurrens.
LÄS MER: Alla svenska medaljer under vinter-OS 2026 i Milano och Cortina
LÄS MER: Hela medaljligan för vinter-OS 2026 – så går det för Sverige
OS-brons till Sandra Näslund
I finalen fick däremot Sandra Näslund inte någon bra start men hon gick ändå in i en rafflande duell mot Daniela Maier, som senare vann OS-guldet. Näslund hamnade bakom tyskan och kunde inte ta sig förbi. I slutändan kunde även schweiziskan Fanny Smith köra om svenskan som fick nöja sig med en bronsmedalj.
GUIDE: Allt du behöver veta om vinter-OS 2026: TV-tider för alla tävlingar
– Jag tror att det kommer att vara en ganska besviken Sandra Näslund även om det blir brons. Hon har sagt att hon inte är nöjd med annat än guld, säger TV4:s expert Alexandra Edebo.
Grattis till OS-bronset, Sandra! Så kul att du tog en ny olympisk medalj.