Det fortsätter att storma om Kanadas curlinglag.
Nu hyllas Sveriges lag Hasselborg i Kanada – för orden om OS-fusket.
”Bra gjort”, skriver CBC-journalisten John Cullen.
Innan vinter-OS var det få som hade kunnat förutspå att det största dramat och kontroversen skulle vara i curlingen. Men allt urartade när Sveriges lag Edin, under en match mot Kanada, anklagade sina motståndare för fusk efter att vid upprepade tillfällen rört stenen efter att ha släppt handtaget, någonting som inte är tillåtet. Kanada, och framför allt Marc Kennedy, reagerade med ursinne – och han hördes svära åt sina svenska motståndare på isen.
Och därefter har debatten tagit fart, och blivit en världsnyhet. Alla ögon har varit på de kanadensiska lagen under matcherna, och extradomare har till och med satts in för att bevaka hoglinjerna, och för att undvika regelbrott. Marc Kennedy själv har bett om ursäkt för sitt språkbruk och hela tiden menat att om det varit beröring på stenen, så har den varit oavsiktlig och att det omöjligen kan gynna Kanada på något sätt. Men media efter media har vallfärdat till curlingbanorna under OS, och vid flertalet gånger har kanadensiska spelare bevisats rört stenen.
Sverige hyllas i Kanada
Men nu försvaras Marc Kennedy och de kanadensiska lagen – av Sverige. Efter att lag Hasselborg förlorade mot Kanada under tisdagen så fick det svenska laget mängder av frågor om OS-fusket, och de var då inne på att hela diskussionen eventuellt gått för långt.
– Går man till regelverket så är det ju inte tillåtet. Sen tycker jag inte att man ska gå ut och kalla någon för fuskare, sa Sara McManus till Expressen, som får medhåll av Sofia Scharback.
– Jag tror det är en naturlig rörelse, en reflex eller så. Jag tror inte det är något som påverkar.
Även Agnes Knochenhauser menar att diskussionen inte bara bör handla om Kanada, då det är ett utbrett fenomen inom curlingen.
– Det är många spelare som tar den vägen ner med handen. Vissa petar framåt, det är två olika saker tycker jag.
LÄS MER: Ilska i Kanada mot Marc Kennedy efter nya curlingfusket i OS
Och orden från lag Hasselborg hyllas nu i Kanada. Där har såväl journalister som curlingexperter efterfrågat en mer nyanserad diskussion, och efter att Sverige delat sin bild av det hela jublar nu John Cullen, som arbetar med curling på den kandensiska tv-kanalen CBC.
”Det här är VÄLDIGT bra av lag Hasselborg. Hatten av”, skriver han.
GUIDE: Alla svenska medaljer under vinter-OS 2026 i Milano och Cortina
GUIDE: Allt du behöver veta om vinter-OS 2026: TV-tider för alla tävlingar