Ebba Andersson tog tre VM-guld förra året.
Men den norske experten Petter Soleng Skinstad är inte lika säker på succé i OS.
– Hon måste höja sig, säger han till Sportbibeln.
Ebba Andersson blev den stora OS-drottningen förra året, då hon, tillsammans med Jonna Sundling, lämnade skid-VM i Trondheim med hela tre guld. Ebba Andersson fick en drömstart på mästerskapet då hon, med minsta möjliga marginal, besgrade Therese Johaug – och dagar senare gjorde hon om bedriften.
Ebba Andersson var dessutom given i det stafettlag som besegrade Norge och tog guld – och förväntningarna på stjärnan är stora inför vinter-OS som drar igång på lördagen, där många hoppas att Sverige ska göra om bedriften från förra året med sex av sex möjliga guld. Men det finns även anledning till viss oro. Ebba Andersson såg inte ut att vara i sin bästa form under Tour de Ski och hon missade pallplats i totalen. Direkt efter blev hon dessutom sjuk och tvingades isolera sig – och därefter har det inte varit mycket uppdateringar kring stjärnan.
Oron för Ebba Andersson
Experten Petter Soleng Skinstad menar dock att man kan förvänta sig en lägstanivå hos Ebba Andersson som kanske inte är garanterad att finnas hos Frida Karlsson – men att det finns frågor om hon kan nå samma nivå som förra året.
– Ebba har en högre lägstanivå, med henne känner jag mig trygg att hon kan befinna sig på ungefär samma nivå som i Trondheim förra året, eller VM i Planica för två år sedan. Jag tror att hon hittat en stabil mästerskapsform, men om hennes maxnivå är lika hög i år som det var ifjol, det finns det frågetecken kring, säger Skinstad till Sportbibeln.
LÄS MER: Frida Karlssons svar efter Therese Johaugs stora utspel om henne
Skinstad menar dessutom att det var en del tillfälligheter som låg bakom Ebba Anderssons guld under VM – dels att Therese Johaug var sjuk i förberedelserna in till mästerskapet, men också att Norge hade problem med vallan i en av tävlingarna.
– Om Therese Johaug hade varit frisk hela vägen före VM, och om Norge hade haft bra skidor hela tiden, så tror jag inte att hon hade blivit världsmästare då. Så hon måste nog helt enkelt höja sig, säger Skinstad.
GUIDE: Allt du behöver veta om vinter-OS 2026: TV-tider för alla tävlingar