Expertens starka ord efter Anna Magnussons sanslösa succéstart

Hon är den stora sensationen den här vintern.
Nu gör experten Uschi Disi ett vågat utspel om Anna Magnusson.

Anna Magnusson är inte på något sätt en ny karaktär i skidskyttevärlden. Hon är en av veteranerna i det svenska landslaget, men hon har aldrig varit bättre än vad hon är nu – och hennes säsongsinledning går inte att beskriva på något annat sätt än helt sensationellt.

30-åriga Magnusson har inlett vintern med fyra raka pallplatser under de fem första individuella loppen, efter att tidigare, som bäst, varit på 14:e plats i den totala världscupen. Nu är det hon som leder totalcupen, och det är inte mycket som talar för att hon helt plötsligt skulle tappa form – med bara två månader kvar till vinterns stora höjdpunkt, vinter-OS i Milano/Cortina.

Experten om Anna Magnusson

Hyllningarna fullständigt strömmar in till Anna Magnusson – och redan nu har pratet börjat gå huruvida hon faktiskt kan vinna den totala världscupen, som den första svenska sedan Helena Jonsson gjorde det under säsongen 2008/2009. Och nu menar experten Uschi Disi, på Radiosporten, att det finns en chans att Magnusson lyckas med den makalösa bedriften.
– Det är tufft. Anna Magnusson är i kanonform just nu, men det har bara gått fått individuella tävlingar av 21, och säsongen är lång. Men om hon håller sig frisk och håller den här nivån, då är det möjligt, säger hon i radio.

LÄS MER: Björn Ferrys helt ärliga bekännelse om Anna Magnusson

Anna Magnusson vill dock inte prata om att vinna den totala världscupen i det här skedet av säsongen.
– Jag tycker att det är väldigt tidigt att tänka så. Jag ska bara försöka ta det lopp för lopp och njuta när det nu går så bra, säger hon.

Hon medger dock att säsongsstarten är bättre än vad hon hade kunnat fantisera om.
– Det är så mycket bättre än vad jag hade tänkt på förhand. Jag är verkligen inne i ett flow just nu där det lite går av sig själv. Så det är väldigt häftigt och jag är väldigt tacksam att jag får uppleva det. 

GUIDE: Allt du behöver veta om världscupen i skidskytte 2025-26: Hela schemat