Jon Dahl Tomasson har sågats och fått sparken.
Men nu, dagen efter beskedet, hyllas han av en särskild anledning.
Sverige har fått en mardrömsstart på VM-kvalet, trots att många har klassat den här generationen som en av de mest talangfulla någonsin. Sverige har flera superstjärnor i laget, där framför allt Alexander Isak och Viktor Gyökeres sticker ut, men det har inte direkt märkts på planen.
Under den första samlingen åkte Sverige hem från Slovenien och Kosovo med bara en inspelad poäng, och kritiken mot Jon Dahl Tomasson var då massiv. Sverige sög bedrövliga ut defensivt samtidigt som man hade svårt att skapa målchanser – och det skulle bli ännu värre när Blågult spelade sina två första hemmamatcher för kvalet, mot Schweiz och Kosovo.
Hyllningen till Jon Dahl Tomasson
Det blev 0-2-förlust på Strawberry Arena mot gruppledande Schweiz, och redan då började det pratas om att Jon Dahl Tomasson kunde bli sparkad. Dagen efter 0-1-förlusten mot Kosovo tog förbundet beslutet att gå skilda vägar med förbundskaptenen, som därmed blir den första tränaren i svensk herrfotbolls landslagshistoria att få sparken. Beskedet har tagits emot med glädje från den klara majoriteten av det svenska folket, och snudd på samtliga experter var eniga om att det var det bästa att göra för att stärka Sveriges chanser för ett eventuellt VM nästa år.
LÄS MER: Svenska landslagets nya besked om en ny förbundskapten
Det har generellt inte varit mycket positivt som sagts om Jon Dahl Tomasson sedan den tuffa förlusten mot Schweiz – men nu hyllas dansken av Svenska fotbolllsförbundets ordförande Simon Åström, som menar att Tomasson skött saker så bra man kan göra sedan beslutet togs.
– Den rapport jag har fått är att Jon hanterade det väldigt professionellt. Han förstår spelreglerna och det går också i linje med hur han har varit under sin tid på Svenska fotbollförbundet, han har alltid haft en professionell inställning, säger Simon Åström till DN.
LÄS MER: Ny jättekritik mot Victor Nilssons Lindelöfs beteende efter fiaskot