Olof Lundhs hårda kritik mot Jon Dahl Tomasson: ”Markant sämre”

Jon Dahl Tomasson har hyllats för sitt jobb som förbundskapten.
Men en sak irriterar Olof Lundh.
– Det har blivit markant sämre, säger han.

Sverige fick visserligen ”bara” en poäng i VM-kvalpremiären mot Slovenien, men det efter ett mål på stopptid vilket innebar 2-2. I övrigt har Jon Dahl Tomasson hyllats stort för vad han gjort med landslaget, även om det inte direkt kryllat av tävlingsmatcher.

Många har varit odelat positiva till den offensiva fotboll Sverige spelar, som verkligen tycks få ut det bästa av spelare som Viktor Gyökeres och Alexander Isak. Men det finns även saker som kan förbättras med Jon Dahl Tomassons ledarskap, åtminstone enligt TV4-profilen Olof Lundh.

Olof Lunds kritik mot Dahl Tomasson

I en krönika på Fotbollskanalen så uttrycker Lundh besvikelse över hur Sverige utvecklats under de senaste åren när det kommer till öppenhet. Lundh är inte ett fan av att varken supportrar eller media fått se en enda träning under ”JDT”, och använder som exempel en träning i Stockholm förra veckan, då ett 30-tal ungdomar stoppades från att se några spelare träna.
”Jag har full respekt för Jon Dahl Tomassons vilja att maximera sin och därmed även landslagets prestation. Att han tror på minimal insyn som modell. Han är så rädd för att tappa någon procent gentemot motståndarna att det är bättre att träna med laget på Bosön än på matcharenan”, skriver Lundh.

LÄS MER: Emil Krafth säger det som alla måste höra om Alexander Isak

Samtidigt är Lundh kritisk mot förbundet, som tillåter Dahl Tomasson att diktera villkoren så mycket.
”I måndags sade Sveriges förbundskapten Jon Dahl Tomasson att landslaget är ett av världens öppnaste. Under de knappa 30 åren jag bevakat Sverige har jag hört det många gånger, men trenden har gått i endast en riktning. Mindre och mindre tillgång och det kan givetvis vara rätt för svensk fotboll om det är den vägen man vill välja. Men frågan är om det ska vara JDT:s beslut? Jag tycker inte det.”

Samtidigt menar Lundh att utvecklingen gått åt helt fel håll.
”Det har blivit markant sämre under fotbollschefen Kim Källström och Jon Dahl Tomasson. Noll insyn på träningar. Inga supportrar på plats nånsin. Ransonerade pressträffar. Jag vet givetvis att Danmark, Norge och Finland har det ungefär som vi och i vissa fall bättre, men är övertygad om att det finns fler länder som är på liknande nivå. Och för mig faller alla jämförelser med Tyskland, Spanien och England då det är något annat”, skriver Lundh, och pekar på att Sverige borde välja en annan riktning – precis som vi gjort i till exempelvis frågor om VAR och 51-procentsregeln. 

GUIDE: VM-kval i fotboll: Så följer du Sveriges väg till mästerskapet