
Schweiz har skrivit historia i EM.
Då hyllas Pia Sundhage till skyarna.
– Jag skiter i vad alla säger, säger mittfältaren Smilla Vallotto till Expressen.
Det har varit turbulenta veckor för Pia Sundhage. Hon tog över Schweiz förra året inför att laget skulle vara värdnation för årets EM, men uppladdningarna till turneringen var inte optimala.
När det läckte ut att Schweiz hade förlorat mot ett ungdomslag bestående av 15-åriga pojkar – med hela 1-7 – var kritiken stor. Dels mot att matchen över huvud taget spelades, och dels att det blev en sån förkrossande förlust, vilket borde innebära en smäll för självförtroendet, men även för att det blev offentligt efteråt.
Pia Sundhage tokhyllas
Men när turneringen väl drog igång visade Schweiz att Sundhage fått saker att klicka. Man var det klart bättre laget mot Norge i premiären, där det dock blev förlust efter ett insläppt mål på hörna och ett självmål. Men det följdes upp med vinst mot Island, och i går, när allt skulle avgöras, vann man på nytt, efter stor dramatik mot Finland.
GUIDE: Fotbolls-EM damer 2025: Spelschema, tv-tider och resultat
Finland tog ledningen i den 79:e minuten, men Schweiz, som behövde en poäng för att ta sig vidare, kvitterade i den 92:a minuten framför 30 000 personer på läktaren. Och Sundhage hyllas rejält.
– Jag skiter i vad alla säger, säger den schweiziska mittfältaren Smilla Vallotto, tidigare Hammarby men nu i Wolfsburg, till Expressen.
För Schweiz var poängen av historisk betydelse. Det är första gången någonsin laget tar sig till kvartsfinal. Under mästerskapet har Schweiz gett sitt fulla stöd till sin tränare, trots kritiken utifrån.
– Pia är en skitbra tränare och hon visar det i dag. Jag tror väldigt mycket på Pia och hon har visat att hon har en bra gameplan, har Vallotto sagt.
LÄS MER: Barndomsvännerna i Damlandslaget erkänner stora EM-drömmen