Här är alla svenska hålltider att lägga på minnet till OS-festen. -

Här är alla svenska hålltider att lägga på minnet till OS-festen.

Här kan du se de aktuella TV-tiderna och schemat till sommarens stora OS-fest i Rio de Janeiro. Nedan följer höjdpunkterna från mästerskapet – så se till att skriva ut och tejpa upp alla svenska OS-tider för att inte missa några svenska medaljchanser.

Onsdag 3 augusti:
18.00 Fotboll (D) gruppspel Sverige-Sydafrika.

Torsdag 4 augusti:
24.00 Fotboll (H) gruppspel Sverige-Colombia.

Lördag 6 augusti:
14.00 Bordtennis, kval singel Pär Gerrell, Kristian Karlsson, Li Fen, Matilda Ekholm.
15.00 Ridsport, fälttävlan dag 1 Sara Algotsson, Frida Andersén, Ludwig Swennerstål, Anna Nilsson.
18.27 Simning, 100m fjäril (D) försök Sarah Sjöström.

Söndag 7 augusti:
02.50 Handboll, (D) gruppspel Sverige-Argentina.
03.00 Fotboll, (D) gruppspel Sverige-Brasilien.
03.11 Simning, 100m fjäril (D) semifinal Sarah Sjöström.
15.00 Ridsport, fälttävlan Sara Algotsson, Frida Andersén, Ludwig Swennerståhl, Anna Nilsson.
16.30 Handboll, (H) gruppspel Sverige-Tyskland.
17.30 Cykel, linjelopp (D) final Emma Johansson.
18.52 Simning, 100m bröstsim (D) försök Sophie Hansson, Jennie Johansson.
19.30 Gymnastik, (D) kval Emma Larsson.
24.00 Fotboll, (H) gruppspel Sverige-Nigeria.

Måndag 8 augusti:
03.00 Simning, 100m fjäril (D) final ev Sarah Sjöström.
14.00 Bågskytte, (D) utslagningsomgång Christine Bjerendal.
14.30 Handboll, (D) gruppspel Sverige-Sydkorea.
15.00 Ridsport, fälttävlan, terrängritt Sara Algotsson, Frida Andersén, Ludwig Svennerstål, Anna Nilsson.
18.00 Segling, laser radial och laser, dag 1 Josefin Olsson och Jesper Stålheim.
20.30 Tyngdlyftning, final 58kg ev Angelica Roos.

Tisdag 9 augusti:
03.51 Simning, 100m bröstsim (D) final ev Jennie Johansson, Sophie Hansson.
15.00 Bordtennis, (D) kvartsfinaler ev Li Fen, Matilda Ekholm.
15.00 Judo, utslagsrunda och kvartsfinaler ev Mia Hermansson, Robin Pacek.
15.00 Ridsport, fälttävlan, final ev Sara Algotsson, Frida Andersén, Ludwig Svennerstål, Anna Nilsson.
18.00 Segling, laser radial, laser, finnjolle Josefin Olsson, Jesper Stålheim, Max Salminen.
20.30 Judo, finalpass ev Mia Hermansson, Robin Pacek.
21.00 Bordtennis, (H) kvartsfinaler ev Pär Gerrell, Kristian Karlsson.

Onsdag 10 augusti:
00.50 Handboll, (H) gruppspel Egypten- Sverige.
03.00 Fotboll, (D) gruppspel Sverige-Kina.
03.13 Simning, 200 m frisim (D) final ev Sarah Sjöström, Michelle Coleman.
13.30 Cykel, tempolopp (D) final Emma Johansson.
13.30 Segling, singelsculler semifinal ev Anna Malvina Svennung.
15.00 Ridsport, dressyr, lag dag 1 Tinne Wilhelmsson, Patrik Kittel, Juliette Ramel, Therese Nilshagen.
15.45 Tennis, singel (D) kvartsfinaler ev Johanna Larsson.
18.00 Segling, (H) 470 och finnjolle Anton Dahlberg, Fredrik Bergström och Max Salminen.
18.30 Kanotslalom, K1 (H) semifinal och final ev Isak Öhrström.
19.40 Handboll, (D) gruppspel Sverige-Ryssland.
20.00 Skytte, dubbeltrap (h) final ev Håkan Dahlby.
20.30 Judo, 90 kg (H) finalpass Marcus Nyman.
24.00 Fotboll, (H) gruppspel Sverige-Japan.

Torsdag 11 augusti:
01.30 Bordtennis, singel (D) bronsmatch och final ev Matilda Ekholm, Li Fen.
03.09 Simning, 100 m frisim (D) semifinal ev Sarah Sjöström, Michelle Coleman.
12.30-21 Golf, (H) första rundan Henrik Stenson, David Lingmerth.
14.30 Rodd, singelsculler (D) semifinal ev Anna Malvina Svennung.
15.00 Bordtennis, singel (H) semifinal ev Pär Gerrell, Kristian Karlsson.
15.00 Judo, utslagsrunda och kvartsfinaler 100 kg Martin Pacek.
15.00 Ridsport, dressyr, lag dag 2 Tinne Wilhelmsson, Patrik Kittel, Juliette Ramel, Therese Nilshagen.
16.00 Tennis, singel (D) semifinaler ev Johanna Larsson.
18.00 Segling, 470 och finnjolle Anton Dahlberg, Fredrik Bergström och Max Salminen.
20.00 Bågskytte, (D) finalpass ev Christine Bjerendal.
20.30 Judo, (H) final 100 kg ev Martin Pacek.

Fredag 12 augusti:
00.50 Handboll, (H) gruppspel Slovenien-Sverige.
01.30 Bordtennis, singel (H) bronsmatch och final ev Pär Gerell, Kristian Karlsson.
04.16 Simning, 100m frisim (D) final, ev Sarah Sjöström och Michelle Coleman.
15.00 Ridsport, dressyr final lag Tinne Wilhelmsson, Patrik Kittel, Juliette Ramel, Therese Nilshagen.
16.30 Handboll, (D) gruppspel Sverige-Nederländerna.
18.00 Segling, (D) första seglingen 49er FX Lisa Ericson, Hanna Klinga.

Lördag 13 augusti:
03.58 Simning, 50m frisim (D) semifinal ev Sarah Sjöström, Therese Alshammar.
14.00 Rodd, (D) singelsculler finalpass ev Anna Malvina Svennung.
15.50 Friidrott, diskus (H) final, ev Daniel Ståhl, Axel Härstedt.
17.00 Tennis, singel (D) final ev Johanna Larsson.

Söndag 14 augusti:
00.50 Handboll, (H) gruppspel Sverige-Polen.
01.50 Friidrott, längd (H) final ev Michel Tornéus.
03.00 Simning, 50m frisim (D) final ev Sarah Sjöström, Therese Alshammar.
12.00-20.30 Golf, sista rundan (H) Henrik Stenson.
15.00 Ridsport, hoppning ind kval Rolf-Göran Bengtsson, Peder Fredriksson, Malin Baryard, Henrik von Eckermann.
16.00 Boxning, grundomgång 75 kg Anna Laurell Nash.
16.30 Handboll, (D) gruppspel Sverige-Frankrike.
19.45 Gymnastik, (D) hopp final ev Emma Larsson.

Måndag 15 augusti:
14.24 Kanot, K1 200m och K2 500m Linnea Stensils, Sofia Paldanius, Karin Johansson.
15.00 Brottning, (H) kval och utslagning 85 kg och 130 kg Zakarias Berg, Johan Eurén.
15.00 Ridsport, dressyr ind final ev Tinne Wilhelmsson, Patrik Kittel, Juliette Ramel, Therese Nilshagen.
15.25 Friidrott, 3000 m hinder (D) final ev Charlotta Fougberg.
18.00 Segling, (D) Laser Radial medaljrace Josefin Olsson.
19.45 Gymnastik, (D) bom final ev Emma Larsson.
21.00 Brottning, (H) finalpass 85 kg och 130 kg ev Zakarias Berg, Johan Eurén.
21.40 Handboll, (H) gruppspel Sverige-Brasilien.

Tisdag 16 augusti:
14.00 Kanot, K1 200m och K2 500m (D) finalpass ev Sofia Paldanius och Karin Johansson, Linnea Stensils.
15.00 Ridsport, laghoppning kval Rolf-Göran Bengtsson, Peder Fredriksson, Malin Baryard, Henrik von Eckermann.
16.05 Friidrott, 100 m häck (D) försök Susanna Kallur.
18.00 Segling, Finnjolle (H) medaljrace ev Max Salminen.
21.00 Brottning, finalpass 98 kg ev Fredrik Schön.
21.00 Fotboll, (D) semifinal.

Onsdag 17 augusti:
01.30 Handboll, (D) kvartsfinal.
12.30-21 Golf, Första rundan (D) Anna Nordqvist, Pernilla Lindberg.
15.00 Brottning, fristil kval och utslagning 58 kg och 69 kg Johanna Mattsson, Jenny Fransson.
15.00 Ridsport, laghoppning final Rolf-Göran Bengtsson, Peder Fredriksson, Malin Baryard, Henrik von Eckermann.
18.00 Segling, (H) 470 final ev Anton Dahlberg, Fredrik Bergström.

Torsdag 18 augusti:
00.30 Bordtennis, lag final ev Pär Gerell, Kristian Karlsson, Mattias Karlsson.
01.45 Friidrott, 100m häck (D) semifinal ev Susanna Kallur.
02.15 Friidrott, längdhopp (D) final ev Khaddi Sagnia.
03.55 Friidrott, 100m häck (D) final ev Susanna Kallur.
18.00 Segling, 49er FX (D) finalrace ev Lisa Ericson, Hanna Klinga.
20.00 Taekwondo, (D) kvartsfinal och semifinal 57 kg ev Nikita Glasnovic.
21.00 Brottning, 53 kilo (D) finalpass Sofia Mattsson, Henna Johansson.

Fredag 19 augusti:
01.00 Taekwondo, (D) finalpass 57 kg ev Nikita Glasnovic.
01.30 Handboll, (D) semifinal.
14.00 Kanot, K1 200m, (H) kval och semifinal Petter Menning.
15.00 Ridsport, final ind ev Rolf-Göran Bengtsson, Peder Fredriksson, Malin Baryard, Henrick von Eckerman.
18.00 Fotboll, (D) bronsmatch.
20.00 Taekwondo, (D) kvartsfinal och semifinal 67 kg ev Elin Johansson.
20.30 Boxning, (D) semifinaler 75 kg ev Anna Laurell Nash.
22.30 Fotboll, (D) final.

Lördag 20 augusti:
01.30 Friidrott, stavhopp (D) final ev Angelica Bengtsson, Michaela Meijer.
02.40 Friidrott, 5000m (D) final ev Meraf Bahta.
12.30-2100 Golf (D) sista rundan Anna Nordqvist, Pernilla Lindberg.
13.30 Badminton, singel (H) final ev Henri Hurskainen.
14.00 Kanot, 200m (H) finalpass Petter Menning.
16.00 Triathlon, (D) final Lisa Nordén.
17.30 Cykel, (D) mountainbike final Jenny Rissveds.
18.00 Fotboll, (H) bronsmatch.
20.30 Handboll, (D) final.
20.30 Basket, (D) final.
22.30 Fotboll, (H) final.

Söndag 21 augusti:
01.30 Friidrott, höjdhopp (D) final ev Erika Kinsey och Sofie Skoog.
01.55 Friidrott, spjut (H) final ev Kim Amb.
02.30 Taekwondo, 67 kilo (D) finalpass ev Elin Johansson.
15.30 Handboll, (H) bronsmatch.
19.00 Handboll, (H) final.
20.45 Basket, (H) final.

Sidan uppdateras vid ändringar…
Källa: Sveriges Radio

Älskar du sport? Gilla Sportbibeln på Facebook.

facebooktwitter
 
TAGS:
Dela på facebook