Allt om fotbolls-VM i Ryssland 2018: Schema, tider och arenor

Allt om fotbolls-VM i Ryssland 2018: Schema, tider och arenor

Ryssland står värd för fotbolls-VM 2018.
Här får du all information om festen nästa sommar.

Fotbolls-VM 2018 i Ryssland blir herrarnas 21:a mästerskap genom historien. Regerande mästare är Tyskland som vann finalen mot Argentina i VM 2014.

Matcherna är utspridda över totalt 12 städer: Moskva, S:t Petersburg, Sotji, Volgograd, Moskva, Samara, Kazan, Saransk, Rostov, Nizjnij Novgorod, Kaliningrad och Jekaterinburg.

Brasilien är den enda nation som varit med i alla VM sedan starten 1930. Och med fem guld är man den nation som tagit flest guld genom tiderna. Därefter följer Tyskland och Italien med fyra titlar samt Argentina och Uruguay med två.

Sverige har tagit två medaljer genom tiderna, silver i VM 1958 och brons i VM 1994.

Här kan du läsa mer om fotbolls vm i Ryssland.

När är fotbolls-VM i Ryssland?

Fotbolls-VM i Ryssland spelas mellan den 14:e juni och 15:e juli nästa sommar. Grupperna lottas den 1:a december i Moskva.

Hur många lag är det i fotbolls-VM?

VM 2018 blir sista mästerskapet med 32 deltagande länder. Med start i VM i Qatar 2022 kommer det vara 48 länder och 12 spelplatser.

Kvalificerade länder:

Seedningsgrupp 1

  • Ryssland
  • Tyskland
  • Brasilien
  • Portugal
  • Argentina
  • Belgien
  • Polen
  • Frankrike

Seedningsgrupp 2

  • Spanien
  • Schweiz
  • England
  • Colombia
  • Mexiko
  • Uruguay
  • Kroatien

*Ett lag tillkommer

Seedningsgrupp 3

  • Costa Rica
  • Tunisien
  • Egypten
  • Senegal
  • Iran
  • Sverige

*Två lag tillkommer

Seedningsgrupp 4

  • Nigeria
  • Japan
  • Marocko
  • Panama
  • Sydkorea
  • Saudiarabien

*Två lag tillkommer

Fotbolls-VM arenor

Luzhniki_Stadium1

Luzjnikistadion i Moskva

  • Luzjnikistadion, Moskva Kapacitet: 81 000
  • Cosmos Arena, Samara Kapacitet: 44 918
  • Olympiastadion Fisjt, Sotji Kapacitet: 47 659
  • Kazan Arena, Kazan Kapacitet: 45 105
  • Jubileumsstadion (Mordvinien Arena) Saransk Kapacitet: 45 015
  • Otkrytie Arena (Spartak Stadium), Moskva Kapacitet: 45 360
  • Rostov Arena, Rostov-na-Donu, Kapacitet: 45 000
  • Volgograd Arena, Volgograd, Kapacitet: 45 568
  • Centralstadion, Jekaterinburg, Kapacitet: 35 000
  • Centralstadion, S:t Petersburg Kapacitet: 68 134
  • Nizhny Novgorod Stadium, Nizjnij Novgorod Kapacitet: 44 899
  • Kaliningrad Stadium, Kaliningrad, Kapacitet: 35 212

Fotbolls vm TV och stream

SVT och TV4 delar på rättigheterna till fotbolls-vm 2018. Samtliga matcher kommer att sändas i svensk TV och via livestreaming-tjänster som SVT Play, TV4 Play och C More Play.

Biljetter till fotbolls-VM

Biljetterna till världsmästerskapet i fotboll 2018 har redan släppts till allmänheten. Försäljningen sker i etapper mellan 16 november-28 november, 5 december-31 januari, 13 mars-3 april och 18 april-15 juli.

Här kan du köpa biljetter till fotbolls vm.

sdltc5c73b8-nh
STOCKHOLM 20171110
Svenska fans på läktaren under fredagens VM-kvalmatch i fotboll mellan Sverige och Italien på Friends arena.
Foto: Anders Wiklund / TT /

Schema fotbolls-VM

Här är de viktigaste datumen att hålla koll på:

  • 1 december, 16:00 – Grupperna lottas
  • 14 juni, 17:00 – Öppningsmatch på Luzjnikistadion i Moskva mellan värdnationen Ryssland och lag 2 från Grupp A.
  • 15 juli, 17:00 – Final på Luzjnikistadion i Moskva

GRUPPSPEL

Gruppspelet i VM startar 14:e juni och det blir ett tight program med matcher i princip varje dag.

I första matchen ställs värdnationen Ryssland mot lag 2 från Grupp A på Luzjnikistadion i Moskva.

Torsdag 14 juni

17.00, Moskva: Grupp A, Ryssland – A2.

Fredag 15 juni

14.00, Jekaterinburg: Grupp A

17.00, Sankt Petersburg: Grupp B

20.00, Sotji: Grupp B

Lördag 16 juni

12.00, Kazan: Grupp C

15.00, Moskva: Grupp D

18.00, Saransk: Grupp C

21.00, Kaliningrad: Grupp D

Söndag 17 juni

14.00, Samara: Grupp E

17.00, Moskva: Grupp F

20.00, Rostov-na-Donu: Grupp E

Måndag 18 juni

14.00, Nizjnij Novgorod: Grupp F

17.00, Sotji: Grupp G

20.00, Volgograd: Grupp G

Tisdag 19 juni

14.00, Moskva: Grupp H

17.00, Saransk: Grupp H

20.00, Sankt Petersburg: Grupp A, Ryssland – A3

Onsdag 20 juni

14.00, Moskva: Grupp B

19.00, Rostov-na-Donu: Grupp A

20.00, Kazan: Grupp B

Torsdag 21 juni

14.00, Jekaterinburg: Grupp C

17.00, Samara: Grupp C

20.00, Nizjnij Novgorod: Grupp D

Fredag 22 juni

14.00, Sankt Petersburg: Grupp E

17.00, Volgograd: Grupp D

20.00, Kaliningrad: Grupp E

Lördag 23 juni

14.00, Moskva: Grupp G

17.00, Sotji: Grupp F

20.00, Rostov-na-Donu: Grupp F

Söndag 24 juni

14.00, Nizjnij Novgorod: Grupp G

17.00, Jekaterinburg: Grupp H

20.00, Kazan: Grupp H

Måndag 25 juni

16.00, Volgograd: Grupp A

16.00, Samara: Grupp A, Ryssland – A4

20.00, Kaliningrad: Grupp B

20.00, Saransk: Grupp B

Tisdag 26 juni

16.00, Moskva: Grupp C

16.00, Sotji: Grupp C

20.00, Sankt Petersburg: Grupp D

20.00, Rostov-na-Donu: Grupp D

Onsdag 27 juni

16.00, Kazan: Grupp F

16.00, Jekaterinburg: Grupp F

20.00, Moskva: Grupp E

20.00, Nizjnij Novgorod: Grupp E

Torsdag 28 juni

16.00, Volgograd: Grupp H

16.00, Samara: Grupp H

20.00, Kaliningrad: Grupp G

20.00, Saransk: Grupp G

Fredag 29 juni

Inga matcher

SLUTSPEL

Gruppspelet avslutas 28:e juni, sedan följer två dagars vila innan åttondelsfinalerna drar igång.

Åttondelsfinaler

Lördag 30 juni

16.00, Kazan: Vinnare grupp C – Tvåa grupp D

20.00, Sotji: Vinnare grupp A – Tvåa grupp B

Söndag 1 juli

16.00, Moskva: Vinnare grupp B – Tvåa grupp A

20.00, Nizjnij Novgorod: Vinnare grupp D – Tvåa grupp C

Måndag 2 juli

16.00, Samara: Vinnare grupp E – Tvåa grupp F

20.00, Rostov-na-Donu: Vinnare grupp G – Tvåa grupp H

Tisdag 3 juli

16.00, Sankt Petersburg: Vinnare grupp F – Tvåa grupp E

20.00, Moskva: Vinnare grupp H – Tvåa grupp G

Onsdag 4 juli, Torsdag 5 juli

Inga matcher

Kvartsfinaler

Fredag 6 juli

16.00, Nizjnij Novgorod: Kvartsfinal 1

20.00, Kazan: Kvartsfinal 2

Lördag 7 juli

16.00, Samara: Kvartsfinal 3

20.00, Sotji: Kvartsfinal 4

Söndag 8 juli, Måndag 9 juli

Inga matcher

Semifinaler

Tisdag 10 juli

20.00, Sankt Petersburg: Semifinal 1

Onsdag 11 juli

20.00 Moskva: Semifinal 2

Lördag 14 juli

16.00, Sankt Petersburg: Bronsmatch

Final

Söndag 15 Juli

17.00, Moskva

Gilla Sportbibeln om du också älskar sport.
facebooktwitter
 
TAGS:
Dela på facebook