Här är alla TV-tider till EM-festen i Frankrike.

Här är alla TV-tider till EM-festen i Frankrike.

Här kan du se den aktuella tv-tablån och spelschema till sommarens EM-fest som direktsänds i SVT och TV4:s kanaler. Sverige spelar sin öppningsmatch den 13 juni mot Irland och den matchen sänds i SVT. Här nedan kan du ta del av alla matchtider, från gruppspel till final.

10 juni
Frankrike – Rumänien, kl 21.00 i TV4

11 juni
Albanien – Schweiz, kl 15.00 i TV4
Wales – Slovakien, kl 18.00 i TV4
England – Ryssland, kl 21.00 i SVT

12 juni
Turkiet – Kroatien, kl 15.00 i SVT
Polen – Nordirland, kl 18.00 i TV4
Tyskland – Ukraina, kl 21.00 i TV4

13 juni
Spanien – Tjeckien, kl 15.00 i SVT
Irland – Sverige, 18.00 i SVT
Belgien – Italien, kl 21.00 i TV4

14 juni
Österrike – Ungern, kl. 18.00 i TV4
Portugal – Island, kl 21.00 i SVT

15 juni
Ryssland – Slovakien, kl 15.00 i TV4
Rumänien – Schweiz, kl 18.00 i TV4
Frankrike – Albanien, kl 21.00 i SVT

16 juni
England – Wales, kl 15.00 i SVT
Ukraina – Nordirland, kl 18.00 i TV4
Tyskland – Polen, kl 21.00 i SVT

17 juni
Italien – Sverige, kl 15.00 i SVT
Tjeckien – Kroatien, kl 18.00 i SVT
Spanien – Turkiet, kl 21.00 i TV4

18 juni
Belgien – Irland, kl. 15.00 i SVT
Island – Ungern, kl 18.00 i SVT
Portugal – Österrike, kl 21.00 i TV4

19 juni
Schweiz – Frankrike, kl 21.00 i SVT
Rumänien – Albanien, kl 21.00 i SVT

20 juni
Slovakien – England, kl 21.00 i TV4
Ryssland – Wales, kl 21.00 i TV4

21 juni
Nordirland – Tyskland, kl 18.00 i TV4
Ukraina – Polen, kl 18.00 i TV4
Kroatien – Spanien, kl 21.00 i SVT
Tjeckien – Turkiet, kl 21.00 i SVT

22 juni
Ungern – Portugal, kl 18.00 i SVT
Island – Österrike, kl 18.00 i SVT
Sverige – Belgien, kl 21.00 i TV4
Italien – Irland, kl 21.00 i TV4

Slutspelet:
Åttondelsfinaler:
25/6 15.00: (Match 37) 2A-2C i TV4
25/6 18.00: (Match 38) 1B-3A/C/D i SVT
25/6 21.00: (Match 39) 1D-3B/E/F i TV4

26/6 15.00: (Match 40) 1A-3C/D/E i SVT
26/6 18.00: (Match 41) 1C-3A/B/F i TV4
26/6 21.00: (Match 42) 1F-2E i SVT

27/6 18.00: (Match 43) 1E-2D i TV4
27/6 21.00: (Match 44) 2B-2F i SVT
De två bästa lagen i varje grupp, samt de fyra bästa treorna, går vidare till slutspel.

Kvartsfinaler:
30/6 21.00: (Match 45) Segrare match 37-Segrare match 39 i TV4
1/7 21.00: (Match 46) Segrare match 38-Segrare match 42 i SVT
2/7 21.00: (Match 47) Segrare match 41-Segrare match 43 i TV4
3/7 21.00: (Match 48) Segrare match 40-Segrare match 44 i SVT

Semifinaler:
6/7 21.00: (Match 49) Segrare match 45-Segrare match 46 i TV4
7/7 21.00: (Match 50) Segrare match 47-Segrare match 48 i SVT

Final:
10/7 21.00: Segrare match 49-Segrare match 50 i TV4

(Tiderna är för matchstart)

Älskar du fotboll? Gilla gärna Sportbibeln.

Share on FacebookTweet about this on Twitter
TAGS:
Dela på facebook